»BŚP

BŚP 2013 w Świdnicy

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r.

Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw”. /Mk 4, 21-25/

Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” to nawoływanie do podjęcia wyzwania stania się lepszym, zaproszenie do pracy nad sobą, niepowtarzalny czas na zmianę siebie. Wiemy, że tylko autentyczny przykład pociąga za sobą innych, dlatego sami wymagamy najwięcej od siebie. Wierzymy, że każdy z nas posiada w sobie dobro, którym może zarażać innych. Człowiek nie jest istotą idealną, popełnia błędy. Czasem tkwi w nich zbyt długo... Właśnie dlatego, na czas Adwentu podejmujemy wyzwanie walki z najciemniejszymi zakamarkami naszego JA. Wzmocnieni ciepłem i blaskiem Betlejemskiego Światła Pokoju porzucamy ciemność i stawiamy krok ku dobru. Ten krok może postawić każdy, a razem dojdziemy dalej!

Mamy nadzieję, że i w tym roku, wspólnymi siłami uda nam się zaszczepić tę cudowną ideę niesienia Światła w wielu środowiskach, tak by ten wyjątkowy płomień dotarł do wszystkich, którzy na niego czekają. Ogień Betlejemskiego Światła Pokoju wędrować będzie w Powiecie Świdnickim już od 16 grudnia 2013 roku, a 21 grudnia o godz. 18.00 świdniccy harcerze przekażą go Gospodarzom naszego powiatu i miasta podczas Świdnickiej Kolędy w Rynku.

Ogień płonąć będzie w Komendzie Hufca ZHP na ul. Lelewela 18 w dniach 16-23 grudnia w godz. 8.00 – 15.00. Jeśli masz ochotę, żeby zagościł on na Twoim stole podczas wieczerzy wigilijnej – zapraszamy do odwiedzenia nas ze swoją latarenką, lampionem lub zniczem.