»multimedia
»filmy

Relacja z festiwalu piosenki 2015 [video]

Prawie 200 harcerzy, zuchów, harcerzy starszych wędrowników i instruktorów, dobra piosenka harcerska oraz integracja środowiska świdnickiego hufca.

Tego wszystkiego można było doświadczyć podczas  Festiwalu Piosenki Hufca Świdnica.

Harcerski Festiwal Braterstwa odbył się w minioną sobotę w auli III LO w Świdnicy.

Zgodnie z myślą przewodnią Dnia Myśli Braterskiej oraz zaczerpniętą tematyką
z aktualnej propozycji programowej  ZHP „Teraz Afryka”, nasz nietypowy festiwal odwiedził gość z dalekiego kraju.

Festiwal podzielony był na dwie części, w pierwszej patrole prezentowały się z piosenką typowo o tematyce harcerskiej, a w drugiej części piosenka miała dotyczyć braterstwa. Repertuar był bardzo zróżnicowany, ku uciesze organizatorów, nikt nie miał problemu
z przygotowaniem mniej znanej piosenki lub ułożeniem własnego tekstu.

Wszystkim zmaganiom bacznie przyglądały się osoby zasiadające w Jury, które oceniały nasze występy i to oni mieli najcięższe zadanie tego dnia. Dlaczego?

Osobiście uważam, że poziom zaprezentowanych utworów był bardzo wysoki, widać było duże zaangażowanie kadry oraz samych wykonujących J oraz ogrom pracy włożonej w przygotowania występów.

Aby  przybliżyć motyw przewodni  oraz środowisko świdnickich harcerzy druhna Ola Karwala w przerwach między prezentowanymi piosenkami wymieniała informacje
i doświadczenie z naszym gościem Monik J.

Mogliśmy porównać gry i zabawy w naszych krajach, tańce J, piosenki oraz trochę zwyczajów, a przede wszystkim wspólnie się zintegrować.

W korytarzu Auli przygotowany był Kącik Pocztowy, przy którym można było przygotować kartkę z okazji nadchodzącego Dnia Myśli Braterskiej oraz podziwiać galerię pocztówek przygotowanych przez naszych harcerzy,  z wybranych Krajów Świata.

Przecież skauci są na całym Świecie Prawda?

Podczas obrad Jury prężnie wyginaliśmy nasze ciała w rytm Chocolate, czy Waka Waka, ale na pochwałę zasługuje, szczególnie gościnny występ naszej młodszej koleżanki Tosi Teuerle, która w całej okazałości harcerskiego „opancerzenia”, „z plecakiem spakowanych myśli” zaśpiewała nam piosenkę pt; „Szara Lilijka”.

Po burzliwych obradach, Jury podało wyniki i wręczyło muzyczne nagrody.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Pion zuchowy:

III miejsce 23 ŚGZ „Leśne duszki”,

II miejsce  10 ŚGZ „ Pogromcy Gargamela”

I miejsce 5 ŚGZ „Hakuna Matata”;

Pion harcerski:

IV miejsce 4 ŚDH „Czterolistna koniczyna”;

III miejsce 10 ŚDH „Mrówkojady”,

II miejsce 13 ŚDH „Słoneczni”,

I miejsce 29 ŚDH „Dęby”,

Pion starszoharcerski:

II miejsce 13 ŚDSH „Mafikeng”,

I miejsce 29 ŚDSH „Dęby”,

Pion wędrowniczy:

II miejsce 10 ŚDW „Mrówkojady”,

I miejsce KI „Mrówkojady”.

Na koniec festiwalu głos zabrał komendant hufca hm. Piotr Pamuła, który jako wódz świdnickiego plemienia wygłosił jedno ze swoich dłuższych, słynnych przemówień końcowych J, w którym nie zapomniał o podziękowaniach, wyrazach uznania
i oczywiście o przypominajkach harcerskich.

Na koniec zwycięski patrol – Młodsze „Baobaby”- Dęby, odśpiewały bezkonkurencyjną piosenkę „Bawmy się” i wszyscy zawiązaliśmy krąg, aby po słowach „ Bratnie Słowo…”
i harcerskim pozdrowieniu  „Czuwaj” zakończyć Harcerski Festiwal Braterstwa.

Phm. Monika Olszewska

Realizacja video - hm. Sławomir Chudy