»wychowanie duchowe

List od Naczelnego Kapelana ZHP

Druhny i Druhowie!

Dzisiaj zakończyliśmy rok szkolny i rozpoczęliśmy wakacje, czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy i nauki.  Niektórzy z was już na tzw. „kawaterce” przygotowują miejsca obozów i biwaków w nadmorskich lasach, nad jeziorami i w wielu innych pięknych zakątkach naszej Ojczyzny. Wielu z was już pakuje plecaki szykując się do wyjazdu na obóz harcerski, biwak, rajd czy zlot.

Wszystkim zuchom, harcerzom, wędrownikom i instruktorom ZHP dziękuję za kolejny intensywny rok służby, za każdy wysiłek włożony w realizowanie codziennej służby. Jak każdego roku, trzeba było wykonać dużo pracy, wcale nie mniej się uczyć, organizować zbiórki, uczestniczyć w wielu wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Z pewnością były sukcesy, pewne osiągnięcia, ale także i potknięcia czy wręcz porażki. Bo w życiu harcerskim to tak, jak w sporcie, trzeba wiele wysiłku, samozaparcia, wytrwałości, aby osiągać dobre wyniki. Czasem nie od razu to się udaje. Ale konsekwentny upór, silna wola i szczere chęci nie pozwalają wypaść z gry. Za nami kolejny rok odkrywania w sobie bogactwa darów Bożych, które pozwalają nam się rozwijać, wzbogacać nasze umysły i serca.

Wszystkim życzę, by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozwoli wam wypocząć i nabrać sił ciała i ducha. Zadbajcie, by wypoczynek wasz był bezpieczny i pożyteczny. Każda chwila wakacji niech zostanie w Waszej pamięci jako czas, o którym można powiedzieć, że był dobry. Otaczajcie troską słabszych i ludzi potrzebujących pomocy. Pamiętajcie, że wielu w czasie wakacji podejmuje ciężką pracę, abyście wy mogli wypoczywać.

Drodzy Instruktorzy i organizatorzy Harcerskiej Akcji Letniej. Papież Franciszek na ostatnim spotkaniu w Watykanie ze skautami przypomniał: „Rodzice powierzają wam swoje dzieci, ponieważ są przekonani o dobroci i mądrości metody skautowej, opartej na wielkich wartościach ludzkich, na kontakcie z naturą, religijności i wierze w Boga.” Jako Kapelan Naczelny ZHP proszę was, otoczcie troską swoich podopiecznych także w zakresie wychowania duchowego i służby Bogu. Zadbajcie, aby wśród wielu zajęć był czas i miejsce na modlitwę, a przede wszystkim w niedzielę i święta na Eucharystię. Nie lekceważmy przykazania Bożego „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Niech nie dyspensuje nikogo od uczestnictwa w Eucharystii ani odległość od kościoła, ani niezorientowanie w rozkładzie nabożeństw. Po przyjeździe na wakacje od razu dowiedzmy się, gdzie jest świątynia i o której godzinie są Msze Święte. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii niech ma dla nas na obozie, rajdzie, spływie kajakowym itp. charakter szczególnego świadectwa. Wielu z was wypoczywać będzie z waszymi kapelanami, wykorzystajcie ich obecność do maksimum na rozmowy, wspólną modlitwę i uwielbienie Boga.

Niech zatem rozpoczynający się dziś upragniony przez wielu czas wakacji posłuży nam jak najlepiej. Niech dobrze służą nam: woda, słońce, świeże powietrze, lasy, góry, wszystko, co jest dziełem Stwórcy. Ale nie zapomnijmy o Bogu, który jest z nami i dla nas. Bądźmy dla siebie w tym czasie otwarci, życzliwi i  radośni. Obyśmy wszyscy szczęśliwi i zdrowi mogli wrócić do swoich rodzin, domów i środowisk. Na rozpoczynający się okres wakacyjny wszystkim Szczęść Boże!

ks. hm. Wojciech Jurkowski SAC

Naczelny Kapelan ZHP