»imprezy - regulaminy
»arsenał pamięci

Arsenał Pamięci 2016

„Przysięgam na tę Polskę,
którą w sercu noszę, że wiary pokładanej
we mnie nie zawiodę”.
Zofia Wańkowiczowa
ALEKSANDER KAMIŃSKI (1903-1978)
„Juliusz Górecki”, „Hubert”, „Kamyk”, harcmistrz, twórca metody zuchowej, w czasie wojny i okupacji członek Głównej Kwatery Harcerzy Szarych Szeregów, komendant główny Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”, Redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego” (najważniejszego i najpoczytniejszego pisma konspiracyjnego w Polsce),
szef Biura Informacji i Propagandy Komendy Okręgu Warszawa ZWZ-AK, referent w referacie antykomunistycznym kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej ZWZ-AK, autor najgłośniejszej książki okupowanej Warszawy – Kamienie na szaniec (w latach 1943-1999 w sumie

19 wydań w nakładzie ponad 800 000 egzemplarzy). Drugi okupacyjny bestseller Aleksandra Kamińskiego – Wielka Gra – stał się jedyną publikacją książkową skonfiskowaną przez Komendę Główną AK (uznano bowiem, iż owo vademecum konspiracji zbytnio dekonspiruje metody tajnej pracy).

„Kamienie na szaniec”  to hołd oddany trzem głównym bohaterom utworu Rudemu, Alkowi i Zośce, którzy (jak pisze w przedmowie autor): „w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia...”, którzy potrafili wcielić w życie dwa wspaniałe  ideały: BRATERSTWO I SŁUŻBĘ.

73. ROCZNICA AKCJI POD ARSENAŁEM

Komenda Hufca
Związku Harcerstwa Polskiego
im. Szarych Szeregów w Świdnicy

zaprasza na
XI EDYCJĘ KONKURSU WIEDZY O BOHATERACH KSIĄŻKI „KAMIENIE NA SZANIEC”.

TERMIN I MIEJSCE KONKURSU
30 marca 2016 r. - środa - rozpoczęcie o godz. 10.00, Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy. Planowane zakończenie

ok. 13.00 (w zależności od liczby zgłoszeń).
TEMATYKA KONKURSU

Wiedza z zakresu znajomości książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, ale również historii Szarych Szeregów, Batalionów „Zośka”
i „Parasol”,  konspiracyjnych organizacji Wawer, Plan, Pet oraz biografie Alka, Rudego, Zośki, Aleksandra Kamińskiego. Wiedza zostanie sprawdzona za pomocą pytań testowych, układanek, rebusów, krzyżówek, filmów, słuchowisk, itp. W pytaniach zostaną wykorzystane urywki filmu „Akcja pod Arsenałem”.

SKŁAD REPREZENTACJI
W konkursie mogą wziąć udział 3-osobowe reprezentacje:
- gimnazjów z Powiatu Świdnickiego,
- drużyn harcerskich hufca Świdnica (harcerze w wieku gimnazjalnym).
Jednostki mogą wystawić tylko jedną reprezentację.
 ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia, na załączonym druku, należy dostarczyć do Komendy Hufca ZHP, ul. Lelewela 18 lub przesłać elektronicznie, do 20 marca 2016 r.

Zgłoszenie przesłać do KH Świdnica do 20.03.2016

KARTA ZGŁOSZENIA

XI EDYCJA

KONKURSU WIEDZY O BOHATERACH KSIĄŻKI „KAMIENIE NA SZANIEC”