»program
»imprezy - regulaminy

XXV Jubileuszowy Rajd Bałwan

W dniach 23-25.02.2018 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie w Świdnicy odbył się XXII Zimowy Rajd „Bałwan” organizowany tradycyjnie przez Krąg Instruktorski „Mrówkojady”. W przedsięwzięciu uczestniczyło ok. 120 harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników (łącznie 8 patroli reprezentujących 7 drużyn). W tym roku postawiliśmy na wspominki. Każdy patrol wybrał tematykę, która była tematem przewodnim rajdu z poprzednich lat.

Piątek rozpoczęliśmy od warsztatów. Każde dotyczyły innego tematu. Na jednych zabraliśmy się za gotowanie przepysznych ciast, na innych porywalizowaliśmy w turnieju muzycznym, a na jeszcze innych robiliśmy koszulki rajdowe. Jedne z warsztatów były prowadzone w studiu nagraniowym przez fachowca, który pracuje tam na co dzień. Kolejne były prowadzone przez samego dyrektora liceum i jedną z nauczycielek! Poprowadzili oni zajęcia teatralne, które wszystkim przypadły do gustu.

Sobota zaczęła się dla wszystkich bardzo wcześnie, ponieważ trzeba było dojechać na przełęcz Tąpadła skąd rozpoczynała się trasa. Patrole zmierzyły się z 5 punktami, na których musieli się wykazać znajomością technik harcerskich, ale też umiejętnościami manualnymi. Przed każdym punktem czytany był krótki wstęp. Zadaniem uczestników było odgadnięcie o jaką tematykę chodzi. Gdy harcerze rozwiązywali zadanie patrolowy na każdym punkcie dostawał zadanie rozpraszające takie jak kolorowanka do pokolorowania czy rozwiązanie sudoku. Mimo, że było bardzo zimno i ślisko wszyscy wrócili zadowoleni, ale przemarznięci. Po obiedzie odbyły się testy (turystyczno-krajoznawczy i o Szarych Szeregach) i zadania na ścianę. Mogło na nie pójść tylko 8 osób i nie można było korzystać z telefonów. Zadania dotyczyły tematyk, które wybrali sobie uczestnicy. Wieczorem patrole odbyły podróż w czasie. Wszyscy przeszli przez wehikuł czasu, który skrócił 25-letnią historię rajdu w jedną minutę. Na scenie pojawili się medycy, piraci, rycerze, indianie, jaskiniowcy, postaci z bajek, bogowie greccy i wieśniacy. Każda drużyna prezentowała scenkę i piosenkę. Wykonywane scenki rozśmieszały, a piosenki porywały publiczność do zabawy. Decyzją jury najlepsza w kategorii starszoharcersko-wędrowniczej okazała się 3 ŚDW Desafio, a w kategorii harcerskiej 10 ŚDH Mrówkojady patrol 1.

Ostatniego dnia rajdu patrole zmierzyły się z grą po budynku. Każde zadanie polegało na współpracy i sprycie pomiędzy harcerzami. Były to zadania sprawnościowo-intelektualne. I nadszedł wreszcie czas na przeciąganie liny. Walka była zacięta, ponieważ był to ostatni moment na zdobycie punktów. W kategorii starszoharcersko-wędrowniczej wygrały Piranie, a w kategorii harcerskiej 10 ŚDH Mrówkojady patrol 2. XXV Zimowy Rajd Bałwan zakończył się uroczystym apelem, podczas którego ogłoszono wyniki, a zwycięzcy otrzymali dyplomy i „czeki pieniężne”.

Kategoria harcerska:

I miejsce 10 ŚDH Mrówkojady patrol 1
II miejsce 10 ŚDH Mrówkojady patrol 2
III miejsce 4 ŚDH Czterolistna koniczyna

Kategoria starszoharcersko-wędrownicza:

I miejsce 3 ŚDW Desafio
II miejsce 10 ŚDSH Piranie
III miejsce 29 ŚDSH Dęby
IV miejsce 22 SDSH Arsenał
V miejsce 13 ŚDSH Mafikeng

Relacja wg Katarzyny Niekrasz – komendantki rajdu

 


baner

Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Dolnośląska
Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica 
tel./fax: +48 748520179
e-mail: swidnica@zhp.pl
www.swidnica.zhp.pl

Konto: BZ WBK S.A. O/Świdnica 
66 1090 2369 0000 0006 0200 0234 
SWIFT: WBKPPLPP
KRS: 0000264246
REGON: 020380949-00141

Biuro KH czynne:
Pon. - Śr. 8.00-17.00,
Czw. - Pt. 8.00-15.00.

Dane do faktury:
ZHP Chorągiew Dolnośląska
Hufiec w Świdnicy
ul. Nowa 6, 50-082 Wrocław
NIP 897-172-05-40

Adres korespondencyjny:
Komenda Hufca ZHP Świdnica 
ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica
Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.