»kursy, szkolenia

Kurs Zastępowych

W ostatni weekend,  ponownie w szkole w Grodziszczu zawitali uczestnicy Kursu na Patent Zastępowego „Bądź Gotów”. Było to długo wyczekiwane spotkanie ze strony kadry jak i zastępowych. Warsztaty rozpoczęliśmy zajęciami ze stopni i sprawności. Następnie druhna phm. Ania Norbert zabrała nas w świat zabaw i pląsów. Zajęcia tak bardzo się wszystkim podobały, że druhna nie miała wyboru i musiała je przedłużyć. Sobota była dniem sprawdzianu. Pierwsze zajęcia dotyczyły przemienności form i technik harcerskich. Największą atrakcją był przygotowany escape room. Znajomość technik harcerskich była tutaj kluczem do wyjścia. Następnie druh hm. Andrzej Góralski poprowadził zajęcia z regulaminów i dokumentacji zastępu, która jest nieodłącznym elementem naszej pracy. Po obiedzie, role się odwróciły i to zastępowi prowadzili popołudniowe zajęcia. Zadaniem międzyzjazdowym było m.in. przygotowanie krótkiej zbiórki. Każdy z uczestników mógł wybrać, na którą zbiórkę pójdzie. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy zaliczyli to na 5+, zbiórki były przygotowane bardzo dobrze, były ciekawe i atrakcyjne. Wieczór zakończyliśmy w obrzędowej atmosferze, nie zabrakło czułych i dobrych słów. Przez cały weekend uczestnicy mogli anonimowo podzielić się swoimi troskami i problemami w pracy z zastępem, wrzucając list do specjalnego pudełka. W niedzielę odbył się Wielki Zjazd Zastępowych, na którym dzięki koordynacji druhny pwd. Aleksandry Taraban rozwiązywaliśmy wszystkie problemy wspólnie. Zjazd skończył się tradycyjnie apelem, na którym gościliśmy członków naszej komendy hufca, druhnę hm. Misię Pamułę oraz druha hm. Piotra Pamułę. W imieniu kadry całego kursu dziękuję wszystkim zaangażowanym instruktorom oraz wszystkim uczestnikom za cudowną, harcerską atmosferę.

phm. Ewa Żurman

Trzeci i niestety ostatni zjazd Kursu na Patent Zastępowego „Bądź Gotów”, jest 19 maja. Wkrótce więcej informacji…

Kurs Zastępowych