ZHP - Świdnica - Rajd Hufca "Na Przełaj przez 100- lecie"

Rajd Hufca "Na Przełaj przez 100- lecie"

RELACJA Z RAJDU HUFCA

Tegoroczny
Rajd Hufca odbył się pod hasłem „Na przełaj przez 100-lecie”. Był doskonałą okazją do upamiętnia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na swoją trasę harcerze oraz harcerze starsi wyruszyli z Przełęczy Sokolej. Zadania z którymi musieli się zmierzyć podczas trasy dotyczyły technik harcerskich oraz zadań związanych z Polską, m.in. musieli wykazać się wiedzą dotyczącą sławnych sportowców, rozpoznać tradycyjne stroje ludowe, zbudować amatorski spektroskop, połączyć bohaterów ze słynnych polskich książek, połączyć ważne daty z historii z wydarzeniami, czy uzupełnić przepisy tradycyjnych polskich potraw. Ponadto uczestnicy rajdu mieli okazję wejść na wieżę widokową na Wielkiej Sowie i dzięki wspaniałej pogodzie, która dopisywała nam przez cały rajd, mogli podziwiać piękne widoki. W rajdzie brały udział również zuchy, które swoją trasę rozpoczęły na Przełęczy Walimskiej. Ich zadania również dotyczyły różnych dziedzin wiedzy związanych z Polską. Zuchy musiały rozpoznać kultowe polskie piosenki, ułożyć prawidłowo znane polskie przysłowia, rozpoznać najsłynniejsze polskie obrazy, czy rozwiązać rebusy, których hasłami były dyscypliny sportowe. Na każdego z uczestników podczas trasy czekała pyszna grochówka, która umiliła wszystkim wędrówkę. Miejscem noclegu był Ośrodek „Caritasu” w Zagórzu Śląskim. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym każda z drużyna i gromada przedstawiała wybranego wcześniej wielkiego Polaka. Mogliśmy bliżej poznać takie postaci jak: Marię Skłodowską-Curie, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marię Konopnicką, Tadeusza Kościuszkę, czy Aleksandra Kamińskiego. Prezentacje były przeplatane piosenkami i różnymi konkurencjami, a każda jednostka przedstawiała wybranego bohatera w oryginalny sposób.  W niedzielny poranek odbyła się gra terenowa, po trzech zaborach Polski. W każdym z nich czekały ciekawe zadania, charakterystyczne dla danego zaboru. Po grze odbył się apel, a także rozdanie wartościowych nagród i pucharów, ufundowanych przez Świdnickie Starostwo Powiatowe oraz Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy. I tak w pionie zuchowym pierwsze miejsce zajęła 29 ŚGZ „Leśni Tropiciele”, zaraz za nią uplasowała się PGZ „Nocne wilczki”, a trzecie miejsce zajęła 23 ŚGZ „Leśne Duszki”.
W pionie harcerskim pierwsze miejsce zajęła 10 ŚDH „Mrówkojady”, drugie 29 ŚDH „Dęby”, a trzecie  4 ŚDH „Czterolistna Koniczyna”. Natomiast w pionie starszoharcerskim pierwsze miejsce zajęła 29 ŚDSH „Dęby”, drugie 10 ŚDSH „Piranie”, a trzecie 13 ŚDSH „Mafikeng”. Każdy z drużyn wyjechała z dyplomem, pamiątkową sprawnością oraz nagrodą.  Pwd. Małgorzata Kolasa – komendantka rajdu

Pon. - Śr. 8.00-17.00,
Czw. - Pt. 8.00-15.00.