»dla rodziców » jak wstąpić do zhp

Jak wstąpić do ZHP

Żeby wstąpić do ZHP, musisz sobie znaleźć drużynę, do której będziesz należał. Drużyny różnią się trochę między sobą – mają różne zwyczaje i każda pracuje nieco inaczej, bo jest niepowtarzalną grupą harcerską. Dlatego zanim zdecydujesz się przyjść na zbiórkę wybranej drużyny, warto się czegoś o niej dowiedzieć. Najłatwiej zacząć od sprawdzenia, czy w Twojej szkole – podstawówce, gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej nie działa drużyna – zazwyczaj ma ona swoją tablicę ogłoszeń a w sekretariacie szkoły są jakieś namiary na szefa drużyny, czyli drużynowego. Warto poprosić o numer telefonu do drużynowego i po prostu do niego zadzwonić, prosząc o opowiedzenie, co drużyna robi, gdzie ostatnio była na rajdzie, biwaku albo obozie. Warto zapytać też drużynowego, kiedy odbywają się zbiórki drużyny, bo może się okazać, że akurat wtedy masz np. kurs językowy. Jeśli spodobają Ci się odpowiedzi drużynowego, zapytaj, kiedy możecie się spotkać w szkole. Na takim spotkaniu drużynowy już wszystkim się zajmie. O spotkaniu powiedz koniecznie rodzicom, bo drużynowy będzie potrzebował ich zgody na Twój udział w pracach ZHP. Chyba, że już masz 18 lat, wtedy zgoda nie jest potrzebna.

Jeśli w Twojej szkole nie działa drużyna, to może pracuje w sąsiedniej szkole lub na terenie osiedla. Zazwyczaj w miejscowości lub w dzielnicy dużego miasta wszystkie drużyny harcerskie tworzą hufiec. W siedzibie hufca dowiesz się wszystkiego o innych drużynach działających w okolicy. Hufiec łatwo znaleźć w internecie – zazwyczaj wystarczy wpisać do Google nazwę miejscowości lub dzielnicę miasta, dodając skrót ZHP, np. Kielce ZHP, i wtedy w wynikach wyszukiwania pojawi się hufiec i jego strona internetowa. Na stronie hufca szukaj drużyn lub po prostu telefonu do hufca – jeśli tam zadzwonisz i zapytasz o drużynę dla siebie, ktoś Ci na pewno pomoże. Pamiętaj jednak, że nie dodzwonisz się do hufca każdego dnia, bo zazwyczaj instruktorzy działają w hufcu społecznie i mają dyżury popołudniami po zajęciach szkole lub po pracy.